Kultura i oświata

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Kultura i oświata Drukuj Zapisz

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rykach

Z racji obchodzonego corocznie 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w Rykach odbyła się uroczystość poświęcona Niezłomnym Bohaterom. W obchodach udział wzięli: Poseł na Sejm RP Leszek Kowalczyk, Starosta Rycki Dariusz Szczygielski, Wicestarosta Rycki Monika Kośmińska, Przewodniczący Rady Powiatu Piotr Łysoń, Burmistrz Ryk Jarosław Żaczek wraz z Zastępcą i Przewodniczącym Rady Miasta, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK Koło w Rykach, przedstawiciele dęblińskich jednostek Wojska Polskiego, Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie pani Monika Żmuda, oraz licznie przybyli uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, nauczyciele i mieszkańcy powiatu.

W kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Rykach odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny i poległych Bohaterów Niezłomnych. Wstępem do uroczystości były informacje o obchodzonym święcie i jego lokalnych kontekstach wygłoszone przez pana Mariusza Pawlaka - Prezesa Zarządu Światowego Związku Żołnierzy AK Koła w Rykach. Następnie homilię wygłosił  dziekan dekanatu ryckiego ks. kan. Stanisław Chodźko. Po zakończeniu eucharystii, okolicznościowy program artystyczny przedstawili uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Leona Wyczółkowskiego w Rykach. We mszy św. udział wzięły poczty sztandarowe urzędów, organizacji patriotycznych oraz szkół z terenu powiatu ryckiego. Asystę i prowadzenie pocztów sztandarowych zapewnili kadeci z Zespołu Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie.

Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły wiązanki kwiatów przed mogiłą zbiorową żołnierzy AK na cmentarzu parafialnym w Rykach. Wartę honorową przy pomniku pełnili kadeci z Sobieszyna.

Pamięć o bohaterach – Żołnierzach Wyklętych, także tych lokalnych, to wyraz hołdu dla ich postawy, a także ważny aspekt naszej wspólnoty i tożsamości narodowej. Wciąż przypomina nam o wielkich wartościach jakimi są: honor, godność oraz przywiązanie do tradycji patriotycznych.

 

Autor: Powiat Rycki
Powrót