Atrakcje Powiatu Ryckiego

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

RSO
Ikona zarys polski

Atrakcje Powiatu Ryckiego Drukuj Zapisz

W KILKU SŁOWACH

Powiat rycki, obejmujący powierzchnię 615 km2, położony jest w północno-zachodniej części województwa lubelskiego. To jeden z najmniejszych z pośród dwudziestu powiatów województwa, a jednocześnie najbardziej wysuniętym na zachód, często nazywanym „bramą wjazdową” na Lubelszczyznę. Terytorialnie powiat rycki obejmuje sześć gmin, z tego cztery to gminy wiejskie (Kłoczew, Nowodwór, Stężyca i Ułęż), jedna miejsko – wiejska (Ryki) i jedna miejska (Dęblin). Administracyjnie powiat rycki graniczy: na północy z powiatem łukowskim, na wschodzie z powiatem lubartowskim, na zachodzie z garwolińskim i kozienickim, a na południu z powiatem puławskim.

 

Mapka Powiat Rycki

 

NA ŁONIE NATURY

Przez powiat rycki przepływają dwie duże rzeki: Wisła i Wieprz. Obszary wzdłuż obydwu rzek są interesujące nie tylko dla znawców przyrody. Liczne starorzecza, zakola i meandry wraz z nadbrzeżnymi zespołami roślinnymi nadają im mozaikowy i wyjątkowo malowniczy charakter. To właśnie w powiecie ryckim idealnie widać, że Wieprz jest rzeką żywą, naturalną i nieuregulowaną przez człowieka, a królowa polskich rzek Wisła, to europejska ostoja dla wielu gatunków ptaków, również chronionych. W obrębie obydwu rzek miłośnicy przyrody będą mogli podziwiać rzadkie gatunki drzew i roślin oraz podglądać chronione gatunki ptaków i zwierząt. Swoje stanowiska lęgowe ma tu między innymi orlik, błotnik czy żuraw. Natomiast w okresie wędrówek ptactwa w Dolinie Wisły występuje bocian czarny i czapla siwa. Uważni i cierpliwi obserwatorzy podziwiając ostoję siedliskową „Podebłocie” (gmina Stężyca) mogą również wypatrzeć wyjątkowo rzadkiego żółwia błotnego.

 

Zdjęcie rzeki i ptaków

 

NA LUDOWĄ NUTĘ

Powiat rycki zadziwia bogactwem i różnorodnością kultury ludowej. Niemal w każdej gminie żyją i pracują twórcy ludowi, działają zespoły śpiewacze i kapele ludowe. Zafascynowani historią swoich wsi i miast lokalni regionaliści działają w gminnych i miejskich ośrodkach kultury oraz stowarzyszeniach tworząc izby pamięci, galerie czy wystawy, na których możemy podziwiać sztukę ludową.

Bogactwo kulturowe Ziemi Ryckiej jest również pielęgnowane przez liczne zespoły śpiewacze i kapele ludowe. Tradycyjne pieśni możemy usłyszeć na wielu imprezach organizowanych w powiecie. Warto podkreślić, że zespoły ludowe swój repertuar opierają na przekazie, otrzymanym od najstarszych mieszkańców naszego regionu. Dzięki temu jest to tradycyjny folklor, charakterystyczny dla wsi powiatu ryckiego. Zespoły te obok pieśni opracowują także widowiska obrzędowe, oparte na dawnych zwyczajach organizacji wesel, dożynek, świąt, a nawet pogrzebów.

 

Wieńce

kobieta z wieńcem

 

TO NAS WYRÓŻNIA

Bogata i barwna historia powiatu ma swoje odzwierciedlenie w licznych zabytkach architektury zarówno świeckiej jak i sakralnej, zespołach pałacowo-ogrodowych i dworskich, zabytkach techniki i militarnych oraz cmentarzach. Na szczególną uwagę zasługują: Pałac Mniszchów w Dęblinie (XVIII w.), Twierdza Dęblin (XIX w.), zespół budynków kolejowych w Dęblinie (XIX w.), kościół parafialny p.w. św. Jana Chrzciciela w Kłoczewie (XVII/XVIII w.), kościół p.w. Chrystusa Zbawiciela w Rykach (XIX w.), zespół dworsko parkowy w Rykach (XVIII w.), kościół parafialny p.w. św. Marcina w Stężycy (XV w.), zespół kościelny w Sobieszynie (XVIII w.), zespół przestrzenny Zespołu Szkół im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie (XIX w.), kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia NMP w Żabiance z (XVII w.).

 

Pałac w ziemie

Wnętrze kościoła

 

Wyjątkowym miejscem wyróżniającym powiat rycki na świecie jest Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie (poprzednia nazwa Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych). Już od 1925 r. młodzi entuzjaści lotnictwa ubiegają się o przyjęcie do jednej z elitarnych i najstarszych szkół lotniczych świata - "Szkoły Orląt".

Obecnie studenci LAW są przygotowywani do służby w jednostkach bojowych lotnictwa, wyposażonych w samoloty: F-16, Mig-29, Su-22, C-130 Herkules, CASA C-295 oraz w śmigłowce: Mi-24, Mi-17, Mi-8, W-3 Sokół. Szkoła kształci nie tylko pilotów i specjalistów z branży lotniczej na potrzeby Sił Zbrojnych RP, ale również studentów cywilnych.

 

Budunek Szkoły

Powiat rycki na świecie rozsławia także zespół akrobacyjny „Biało-Czerwone ISKRY” również działający w strukturach „Szkoły Orląt” – 41. Baza Lotnictwa Szkolnego. Zespół jest wizytówką zarówno Polskich Sił Powietrznych jak i ziemi ryckiej na polskim niebie i międzynarodowych pokazach lotniczych.

 

Samoloty

Lotniczą „wizytówek” powiatu ryckiego jest również Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Miłośników lotnictwa przyciąga tu przede wszystkim wystawa plenerowa licząca ponad 80 statków powietrznych (samolotów i śmigłowców), przeciwlotnicze zestawy rakietowe, artyleria przeciwlotnicza oraz sprzęt zabezpieczenia i ubezpieczenia lotów, w tym zestawy radiolokacyjne. Można  tu zobaczyć m.in. myśliwce MiG 21, MiG 23 i MiG 29, bombowce Ił-28 czy szturmowo-bombowe SU-20 i SU-22. Są też różne typy samolotów szkolnych, wytwarzanych w ZSRR i w Polsce. Jest śmigłowiec wielozadaniowy SM-1, których produkcję rozpoczęto w latach 50. ubiegłego wieku w PZL Świdnik, a także jego późniejsza modyfikacja – SM-2. Uwagę przyciąga ciężki śmigłowiec bojowy produkcji ZSRR – Mi-24, są radary i rakiety przeciwlotnicze. W hangarze zlokalizowano wystawę silników lotniczych –  od tłokowych po olbrzymie silniki odrzutowe do samolotów typu Suchoj – Su. Gratką dla pasjonatów lotnictwa jest  wejście na pokład wybranych statków powietrznych, m.in. do jedynego w Polsce  śmigłowca MI-6.

 

Zdjęcie z uroczystości

 

Ambasadorem powiatu ryckiego jest również gospodarstwo ogrodnicze JMP Flowers w Stężycy. To największy i najnowocześniejszy w Polsce producent kwiatów ciętych oraz najnowocześniejszy producent kwiatów doniczkowych. Powierzchnia szklarni wynosi obecnie ok.15 ha. Gospodarstwo w swojej ofercie ma ponad 60 odmian róż, 40 odmian anturium oraz kilkadziesiąt odmian orchidei doniczkowych. JMP Flowers od wielu lat utrzymuje pozycję rynkowego lidera wśród producentów kwiatów w Polsce i Europie.

 

Zdjęcie kwiatów

 

Nasz powiat znany jest również z wyśmienitych serów produkowanych przez Spółdzielnię Mleczarską w Rykach, zaliczaną dziś do najlepszych polskich producentów serów dojrzewających. Ryckie sery wyróżniają się niepowtarzalnym smakiem i najwyższą jakością. „Doskonałość” produktów SM Ryki potwierdzają liczne nagrody branży spożywczej oraz certyfikaty jakości m.in. Certyfikat „Jakość Tradycja” należący do krajowego systemu jakości żywności, który w 2016 r. otrzymał ser „Rycki Edam”.

 

Balon

 

Ciekawym miejscem na terenie powiatu jest z pewnością MOTO PARK w Ułężu. To raj dla miłośników motoryzacji. Znajduje się tu kwalifikowany Ośrodek Doskonalenia Technik Jazdy (wpisany do rejestru ODTJ).   Ponadto na terenie MOTO PARKU odbywają się liczne zloty motoryzacyjne, wyścigi, treningi i testy zarówno samochodowe jak i motocyklowe.

Na terenie obiektu organizowane są również duże imprezy plenerowe takie jak Międzynarodowa Wystawa Rolnicza Zielone AGRO SHOW.

 

a

 

W ZDROWYM CIELE…

Pływalnia Powiatowa w Rykach to nowoczesny obiekt, którego podwoje zostały otwarte dla klientów w kwietniu 2013 r. Pływalnia wyposażona jest m.in. w:

  • basen pływacki o wymiarach 25 x 12,5 m o zmiennej głębokość 1,2 – 1,8 m,

  • basen do nauki pływania (głębokość zmienna 0,9 m-1,10 m) i rekreacyjny (głębokość zmienna 1,10 m-1,40 m). W części rekreacyjnej zamontowano m.in. gejzer wodno-powietrzny i ławeczki powietrzne z efektem bąblowania,

  • brodzik dla dzieci, o zmiennej głębokości 0,30 – 0,50 m ze zjeżdżalnię suchą typu „słoń”,

  • dwie wanny z hydromasażem,

  • zjeżdżalnię rurową o dł. 100 m częściowo odkrytą, w części zakrytej efekty świetlne.

 

Budynek

 

Nowoczesne kompleksy sportowe podsiada także większość szkół na terenie powiatu. Hale sportowe funkcjonują przy Zespole Szkół w Kłoczewie oraz Centrum Edukacyjnym w Stężycy.

 

UTARTYM SZLAKIEM

  • Bursztynowy Szlak Greenways – przyroda, tradycje i ludzie – międzynarodowa trasa polsko-słowacko-węgierska, częściowo nieoznakowana;

  • Ścieżka rowerowa koroną wału przeciwpowodziowego Stężyca-Młynki-Dęblin;

  • Ścieżka rowerowa przez gminę Stężyca biegnąca częściowo drogami polnymi, częściowo asfaltowymi Stężyca-Jezioro Palenickie-Brzeźce-Prażmów;

  • Szlak Integracji Społecznej Gminy Ryki pętla I: Ryki-Bobrowniki-Ryki (24 km) Pętla II: Ryki-Leopoldów-Ryki (26 km);

  • Szlak kajakowy Pradoliną Wieprza - malowniczy 40 km szlak Wieprzem z Baranowa do Dęblina;

  • Szlak kajakowy Wisłą z Kazimierza Dolnego do Dęblina - rzeka jest tu nie do końca uregulowana , co nadaje spływowi uroku. Długość spływu to 32 km;

 

Kajaki

 

Szlaki piesze

  • Szlak im. gen. Franciszka Kleeberga (zielony): Dęblin – Bobrowniki – Sarny – Ułęż – Sobieszyn - Wola Gułowska – Poizdów – Kock – Borki - Radzyń Podlaski Branica Radzyńska - Czemierniki;

  • Szlak zielony „Pułkownika Dionizego Czachowskiego”: od mostu drogowego na Wiśle w Dęblinie do Zwolenia przez Zajezierze, Sieciechów i Garbatkę (województwo mazowieckie) długość ok. 58 km;

  • Szlak czerwony (nieobjęty ewidencją): od Dęblina do Wilgi przez Podzamcze koło Maciejowic, długość szlaku 60 km. Odcinek Dęblin-Maciejowice liczy 32 km;

  • Szlak spacerowy wokół Dęblina: Rynek-Fort Mierzwiączka-Michalinów-Młynki-Twierdza Dęblin-Cmentarz Balonna-Rynek;

  • Szlak niebieski Nadwiślański: z Dęblina do Annopola przez Gołąb, Puławy, Kazimierz Dolny, Piotrawin i Józefów. Długość szlaku 109 km. Odcinek Dęblin-Puławy liczy 20 km.

 

Powrót