Ochrona zdrowia

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Aktualności ochrona zdrowia Drukuj Zapisz

Podpisanie umowy o współpracy Szpitala Powiatowego w Rykach i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

W Szpitalu Powiatowym w Rykach, reaktywowanym w 2019 r., działa jeden z niewielu w regionie - oddział opieki paliatywnej. Rangę i znaczenie lecznicy podwyższa podpisana właśnie umowa o współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie.

26 października 2022 r. umowę podpisali przedstawiciele Uczelni i Szpitala:  JM Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Wojciech Załuska i Prezes Zarządu Szpitala w Rykach Piotr Kienig. Obecni przy zawarciu umowy byli także: Wicestarosta Rycki Monika Kośmińska, Członek Zarządu Powiatu Grażyna Jeżewska , Dyrektor ds. Medycznych Szpitala Powiatowego w Rykach – lek. med. Piotr Chęć, Prorektor ds. Klinicznych UM w Lublinie – dr hab. Marek Sawicki, Dyrektor UCK UM w Lublinie dr n. o zdr. Karol Tarkowski.

Działania obu placówek będą skoncentrowane wokół opieki paliatywnej. Strony zakładają również podjęcie współpracy w następujących obszarach: inicjowanie wspólnych projektów naukowo-badawczych, organizację praktyk studenckich i staży przeddyplomowych, sprawowanie przez nauczycieli akademickich funkcji konsultacyjnych w zakresie wynikającym z działalności medycznej szpitala oraz udział w wypracowywaniu wspólnej polityki zdrowotnej w zakresie spójności świadczeń opieki zdrowotnej i konsolidacji funkcji medycznych na terenie regionu.

Piotr Kienig, Prezes Zarządu Szpitala w Rykach wskazał: „To nie sztuka być szpitalem powiatowym. Sztuką jest być szpitalem, który szuka swojej niszy na rynku (…) Jednym z takich działań jest medycyna paliatywna. (…) Zrobiliśmy dziś kolejny krok. Chcemy współpracować, wspólnie dawać i coś osiągnąć – dla wszystkich mieszkańców naszego województwa”

Kierownik Oddziału Medycyny Paliatywnej szpitala w Rykach dr Piotr Chęć podziękował za docenienie wysiłków i jakości świadczonych usług. „Zwieńczamy dziś marzenia o medycynie paliatywnej XXI wieku. (…) Walczymy o to, żeby odchodzenie było z godnością, z dostępem do nowoczesnej medycyny, bez bólu” – powiedział.

To kolejny milowy krok w działalności ryckiej lecznicy, który podnosi jakość świadczonych usług medycznych. Zapowiada się wieloletnia współpraca w kilku obszarach. Studenci i absolwenci lubelskiego uniwersytetu mają wspierać kadrę ryckiej lecznicy.

JM Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Wojciech Załuska podkreślił:

„To współpraca, która daje absolutnie obustronne korzyści. (…) Zapraszamy Państwa w obszar naszej działalności zarówno dydaktycznej jak i leczniczej. (…) To, co chcecie nam zaproponować, ma dla nas duże znaczenie” – dodał Rektor.

 

Fot. Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Starostwo Powiatowe w Rykach

 

 

 

Autor: Powiat Rycki
Powrót