Obszar i położenie

GEOPORTAL POWIATU RYCKIEGO
Ikona pinezka punkt
AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU - ODDZIAŁ W TARNOBRZEGU
Ikona wykres
ARCHIWALNA STRONA
Ikona strony www
DZIEJE POWIATU RYCKIEGO
Ikona pismo pióro
RSO
Ikona zarys polski
POMOC UKRAINIE

Ikona serca i rąk

Obszar i położenie Drukuj Zapisz

POWIAT RYCKI usytuowany jest w północno-zachodniej części województwa lubelskiego. Jest najbardziej wysuniętym na zachód powiatem ziemi lubelskiej, nazywanym „bramą” wjazdową na Lubelszczyznę.
 
Od zachodu graniczy z powiatem garwoliński, od północy z powiatem łukowskim, od wschodu z powiatem lubartowskim, natomiast od południa z powiatem puławskim.
 
Jednostkami administracyjnymi są: miasto i gmina Ryki, miasto Dęblin, gminy: Kłoczew, Nowodwór, Stę- życa i Ułęż.
 
Siedziba powiatu – miasto Ryki, oddalona jest o 100 km od Warszawy i 70 km od Lublina. Ze względu na drogę S17 i K48 przez Ryki przebiega strategiczny dla województwa lubelskiego węzeł komunikacyjny. Przez Dęblin natomiast przebiegają ważne linie kolejowe w kierunku Warszawy, Lublina, Radomia i Łukowa.
 
W mieście znajdują się również dwa mosty kolejowe wykorzystywane w połączeniach relacji Radom-Kielce i Warszawa – Lublin. Od wschodniej granicy państwa dzieli powiat odległość ok. 124 km do Terespola i ok. 186 km do Hrebennego.
 
Powiat rycki jest jednym z najmniejszych, co do wielkości powiatem w województwie lubelskim. Jego obszar wynosi 615 km2, co stanowi 2,4% powierzchni województwa lubelskiego. Należy do średnio zaludnionych, lecz ze wzrastającym wskaźnikiem urbanizacji.
 
Zajmuje trzecie miejsce pod względem urbanizacji powiatów w województwie lubelskim (po świdnickim i puławskim). Wg Rocznika Statystycznego z 2013 r. ludność powiatu wynosi 58 324. W czasie wprowadzania reformy administracyjnej w 1999 r., ludność powiatu wynosiła ok. 63 000 mieszkańców. Gęstość zaludnienia wynosi obecnie 95 osób na 1 km2 . W stosunku do 1999 r. zmalała o 7 osób na km2 .  
 
Skanowana Mapa Powiatu z legendą
Powrót